Rusko

Ruská federace je oficiálně největší zemí světa. Rozprostírá se na dvou kontinentech a sdružuje spoustu nejrůznějších etnických skupin a národů. Přesto, že některé turisty a návštěvníky může zprvu od cesty odradit nedávná minulost sovětského Ruska, uvědomíte-li si kolik krás zde zůstalo z dávné historie, zjistíte, že tato skvostná a svébytná země za návštěvu opravdu stojí.

Dnešní Rusko je domovinou nejen Rusů, ale také Tatarů, Ukrajinců, Bakširů, Čuvašů, Čečenců a spousty dalších národností, které tu žiji v zastoupení menším než jedno procento.

Rusko nabízí svým návštěvníkům nejeden úžasný zážitek. Budete ohromeni místními tradicemi, kulturními akcemi či samotnou vyhlášenou ruskou kuchyní. Ta vznikla hlavně ze surovin, v těchto drsných podmínkách dostupných i na venkově. Z místní kuchyně byste na svém pobytovém zájezdu či dovolené v Rusku měli určitě ochutnat pravý ruský boršč, soljanku, okroškušči nebo si pochutnejte na výborném šašlyku či pelmeni. Vzpomene-li se ruská kuchyně a potraviny celkově, naprosto samozřejmě se jistě každému vybaví také vyhlášená ruská vodka. Mezi nejkvalitnější a nejvyhlášenější ruské vodky patří Stolichnaya, Russky Standart vodka, Beluga vodka a Smirnoff,která se stala nejprodávanější značkou alkoholu v roce 2006.

Rusko je převážně rovinatá země. Výjimku tvoří pohoří Ural, které je jakousi přírodní hranicí mezi Evropou a Asií, a pohoří Kavkaz. Na území Ruska se také rozprostírá jezero Bajkal. Jedná se o nejstarší a a největší zásobárnu pitné vody na světě. Díky rozloze má Rusko několik klimatických podnebí a tak je velmi těžké charakterizovat počasí pro celou republiku. Všeobecně platí, že na severu a ve středu země je relativně chladno, teplotní rozdíly jsou zde v průběhu roku docela velké. Na východě a jihu Ruska je mnohem tepleji. Zimy jsou relativně mírné (oproti jiným oblastem Ruska) a léta jsou horká a suchá.

I když je možné cestovat do Ruska vlastním automobilem, z bezpečnostních i finančních důvodů je mnohem výhodnější letecká doprava. Celá cesta je navíc usnadněná tím, že do Moskvy létá přímý let také z Prahy. Trasa zabere kolem pouhých čtyř hodin a včetně letištních tax a poplatků za obousměrnou letenku do Ruska zaplatíte kolem pěti tisíc korun. Pokud navíc natrefíte na letenky last minute, můžete navíc ještě ušetřit pěkné peníze.

Rozhodnete-li se však přece jen cestovat na vlastní pěst osobním automobilem a podaří se vám dostat bez úhony zdárně až do Ruska, moc nejásejte, ještě stále nemáte vyhráno. Doprava uvnitř země je totiž poměrně komplikovaná. Hlavní složky hromadné dopravy tu jsou především téměř všudypřítomná železnice a poměrně staré a nepohodlné autobusy. Silnice jsou tu často ucpané a ruští řidiči také nepatří zrovna mezi tolerantní a vzorné. Proto buďte maximálně ostražití a očekávejte neočekávatelné.

 

Zájezdy do Ruska

Při zmínce o pobytovém zájezdu nebo dovolené v Rusku, se obvykle lidem vybaví nejslavnější ruské památky jako jsou například úchvatné typické ruské baziliky a kostely, paláce, mauzolea a podobně. Právě typická ruská architektura a životní styl je pro turisty největším lákadlem a také nejčastějším důvodem, proč se do Ruska ročně vydává mnoho cestujících.

Rusko je bohužel jednou ze zemí, které pro vstup vyžadují po turistech vízum. Nejsnadnější cestou, jak vízum získat je nechat si ho prostě a jednoduše vyřídit cestovní agenturou, se kterou do dané země cestujeme. Rozhodli jste se vyřídit si vízum sami? Připravte si tedy voucher od dané cestovky, cestovní pas, jehož platnost bude minimálně ještě dalších šest měsíců od opuštění Ruska, cestovní zdravotní pojištění po dobu pobytu v Rusku a průkazovou fotografii. Vyřízení víza trvá asi deset kalendářních dní a poplatek se pohybuje kolem jednoho tisíce korun. Potřebujete-li vízu urychleně, dá se za dvojnásobnou cenu vyřídit do tří dnů.

Stejně jako vízum, tak i letenky do Ruska nebo ubytování Vám zajišťuje cestovní kancelář, u níž jste si zájezd vybrali. Můžete si samozřejmě, pokud budete chtít, vyřídit všechno sami, ale proč ztrácet spoustu času běháním po nejrůznějších úřadech a rezervacemi letenek či ubytování, když si můžete prostě jenom objednat poznávací pobyt, zabalit si kufry a už se jenom těšit na nové zážitky, krajiny, země a města.

Pokud nejste právě příznivci zimy, rozhodně vyrazte do Ruska v létě. Průměrné teploty jsou díky velké rozloze velmi různorodé. Všeobecně ale platí, že průměrné letní teploty se pohybují do 25°C. Naopak v zimě se můžete setkat i s mínus třiceti stupňovými mrazy. Nejideálnějšími měsíci, kdy se do této rozmanité země vydat, jsou červen a září. Teploty jsou zde nejvyšší a navíc se vyhnete návalu všudypřítomných turistů.

Ubytování a letenky

Ubytování v Rusku je možné v nejrůznějších typech ubytovacích zařízení. Někdo riskne ubytování v soukromí, jiní dávají přednost pohodlnému pobytu v některém ze stovek místních hotelů, který mu v ideálním případě zařídí také cestovní agentura. Možností, kde se ubytovat máte v městech jako jeMoskvaPetrohrad, Omsk či Kazaň nespočet. Mezi nejlevnější varianty patří především ubytování v takzvané noclehárně, kde si objednáte pouze lůžko, nikoliv pokoj. Počítejte v této variantě ovšem s tím, že se Vás na pokoji může potkat občas také třeba více než desítka nocležníků. Jedna nov v noclehárně Vás vyjde asi na pět set korun na osobu. Za takový jednohvězdičkový hotel už si o něco připlatíte, ovšem nenechejte se ohodnocením jedné hvězdičky zmást. Drtivá většina takovýchto hotelů nabízí poměrně slušnou úroveň ubytování, vybavení i služeb.

Mnohé dvouhvězdičkové hotely často dosahují naprosto shodné úrovně jako jednohvězdičkové. Jejich cena se přitom může pohybovat ve stejné výši nebo dokonce na dvojnásobku. Cena tříhvězdičkového či čtyřhvězdičkového hotelu se pohybuje řádově v tisíci korunách za noc. Máte-li štěstí, najdete ubytování i v akčních nabídkách v hotelech s pěti hvězdičkami. Cena se může dostat i na výši ceny tříhvězdičkového hotelu!

Nejjednodušším způsobem jak se do Ruska dostat je leteckou dopravouCeny letenek dnes všeobecně zažívají obrovský boom co se týká pádu cen. Je to především zásluhou takzvaných nízkonákladových leteckých společností. Konečnou cenu letenkyovlivňuje mnoho aspektů. Kromě cílového místa, je to samozřejmě například letecká třída (bussines, economy, first…), období, ve kterém chcete odletět nebo samotný výběr letecké společnosti. Ve většině cen je už zahrnutá také zpáteční letenka včetně tax a poplatků spojených s letem.

Na letence do Ruska se dá poměrně slušně ušetřit, vyhlédnete-li si v pravou chvíli slevněnou letenku nebo let last minute, kdy potřebuje společnost zaplnit poslední volná místa v letadle.

Zajímavosti

Ačkoliv je Rusko všeobecně velmi zajímavou zemí, většina památek a zajímavostí je soustředěna pohromadě na několika místech. V těch samých místech také najdou turisté nejvíce možností ubytování a dalších, turisty vyhledávaných, služeb.

Mezi jasný nejnavštěvovanější cíl poznávacích zájezdů či dovolených je určitě hlavní město Moskva. Kdybychom měli vyjmenovat všechny památky tohoto unikátního a velkolepého města, strávili bychom tu věčnost. Pojďme si proto alespoň ve zkratce říci, která místa byste určitě neměli minout. Z historické stránky je pro turisty nejzajímavější asi Moskevský kreml – nejstarší část města, kde najdete významné kostely, chrámy, palác či hrobky ruských panovníků a prezidentů. Mimo jiné nesmíme opomenout ani Rudé náměstí, kde odpočívá ve svém mauzoleu významný sovětský revolucionář V. I. Lenin. Mezi nejkrásnější chrámy například Chrám Nanebevzetí nebo Vykupitelova věž a další. Najdete zde mnoho muzeí jako třena Puškinovo muzeum nebo Státní historické muzeum, Památník pokořitelů kosmu, Vítězný oblouk v Moskvě či Stalinovy věže.

Za dalšími památkami a zajímavostmi se vydáme o něco dál, do carského Petrohradu. Nejproslulejší a nejkrásnější stavbou města je bez pochyby Zimní palác. Kateřina Veliká zde založila uměleckou galerii, ve které dnes najdete největší obrazárnu světa a zhruba tři miliony uměleckých děl. Za návštěvu také určitě stojí obrovská Petropavlovská pevnost a nebo Katedrála svatého Izáka. Katedrála je bohatě zdobená drahými kameny a zlatem. Je považována za jednu z největších katedrál světa. Velmi populární raritou jsou takzvané bílé noci. Díky krátké vzdálenosti města od polárního kruhu v létě po západu slunce zůstane pořád světlo.

Dostanete-li se do okolí Omsku, určitě se zajeďte podívat na jeho unikátní historické centrum. V Kazani pak určitě nesmíte minout Kazaňský kreml (rovněž historické centrum, dokonce zapsáno v seznamu kulturního dědictví UNESCO) nebo mešitu Qol-Sarif. Dalším skvostem rovněž zapsaným do seznamu UNESCO je také ostrov Kurská kosa, který se tyčí z moře nedaleko Litvy. Ostrov je významný především vysokými písečnými dunami a bažinami.

Jak jsme se již dříve zmiňovali, strávili bychom vyjmenováváním krás a zajímavostí Ruska věčnost. Zmínili jsme pouze některé z nádher, divů a zajímavostí této rozmanité země. Při své cestě jistě narazíte na spoustu dalších unikátů jako je Transsibiřská magistrála apod.

Copyright © 2024 Moskva (Rusko) | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz
Doporučujeme: Nudíte se doma? Což takhle navštívit na víkend Benátky v Itálii, Bratislavu na Slovensku, nebo pokud si chcete vyjet na delší dovolenou, popřemýšlejte o dovolené ve Španělsku, Americe (USA, Kanada), francouzském Saint-Tropez, Rakousku, řeckém Korfu, nebo exotické Indii. Přejeme šťastnou cestu. Nestihli jste zájezd v létě? Není problém, jsou tu také zlevněné last minute zájezdy.