Památky a zajímavá místa Moskvy

Rudé náměstí

Rudé náměstí v noci - Moskva (Rusko)Mezi ty nejznámější památky patří už v úvodu zmíněné Rudé náměstí. Podobné náměstí asi nenajdete už nikde na světě. Moskevské Rudé náměstí se rozkládá na ploše 70 000 m2, je dlouhé 695 metrů a široké 130 metrů. V dobách studené války bylo město dějištěm pompézních vojenských přehlídek ukazujících sílu Sovětského svazu. Dnes je Rudé náměstí častým cílem turistů i obyvatel Moskvy, kteří se zde rádi jen tak procházejí. Rudé náměstí je plné zajímavých staveb, které stojí za návštěvu. Tou nejvýraznější je Chrám Vasilije Blaženého postavený v 16. století ve stylu klasické ruské architektury. Dále zmiňme Spasskou věž z 15. století přes kterou vjížděli do Kremlu carové i návštěvníci dvora. Milovníkům historie také doporučujeme návštěvu Státního historického muzea s 20 000 exponáty. Minout samozřejmě nelze ani Mauzoleum I. V. Lenina a luxusní obchod GUM, jak už jsme zmiňovali v úvodu webu…

Kreml

Kreml - Moskva (Rusko)Kreml je už po staletí sídlem ruských carů, generálů i dnešních prezidentů. Jedná se o unikátní soustavu chrámů, paláců a dalších staveb. Kreml byl do dnešní podoby postaven v 15. století přizvanými italskými architekty z oněch tolik typických červených cihel. Celá památka se rozkládá na levém břehu řeky Moskvy na ploše 28 hektarů. Celkem bychom na Kremlu napočítali celou dvacítku věží. Mezi nejvýznamnější chrámy v Kremlu patří tyto dva – Chrám Zesnutí Bohorodičky a Chrám Zvěstování Bohorodičky. V prvních zmiňovaném chrámu probíhala korunovace carů. Další zajímavou stavbou je Archandělský chrám, který nechal postavit Ivan Hrozný. V chrámu jsou pochování ruští carové a moskevská knížata. Mezi další stavby patří Velký kremelský palác, Zbrojnice (dnes muzeum) a také samotné kremelské hradby v čele s již zmiňovanou Spasskou věží.

Další zajímavé památky

Chrám Krista Spasitele - Moskva (Rusko)Moskva je samozřejmě plná dalších zajímavých památek, které určitě stojí za návštěvu. Zapomenout nelze například na Chrám Krista Spasitele, který byl postaven na konci 19. století a poté byl na příkaz Stalina zbourán za účelem stavby velkého paláce Sovětů. K tomu však nakonec nedošlo a na místě paláce byl vybudován velký plavecký bazén Moskva. Palác byl vystavěn až po pádu Sovětského svazu v roce 1997 za 300 milionů dolarů od ruských podnikatelů.

Dále byste rozhodně neměli minout Novoděvičí klášter, který se pyšní titulem nejkrásnějšího kláštera v celé Moskvě. Klášter je nyní opět v provozu, mimo něj můžete navštívit i muzeum a hřbitov. Dalším zajímavým moskevským klášterem je Andronikův klášter.

Moderní Moskva

Kromě starobylých památek můžeme v Moskvě najít samozřejmě i plno moderních staveb a míst. Mnoho z nich bylo zbudováno v dobách socialismu a připomíná tyto kruté časy. Navštívit se vyplatí tzv. Stalinské mrakodrapy. Jsou to mrakodrapy vystavěné v monumentálním stylu sovětských měst zvaném „triumfalismus“. Mezi mrakodrapy patří například Lomonosova moskevská státní univerzita nebo Hotel Ukrajina. V Moskvě je také nejvyšší televizní věž v Asii a Evropě, Věž Ostankino.

Copyright © 2024 Moskva (Rusko) | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz
Doporučujeme: Nudíte se doma? Což takhle navštívit na víkend Benátky v Itálii, Bratislavu na Slovensku, nebo pokud si chcete vyjet na delší dovolenou, popřemýšlejte o dovolené ve Španělsku, Americe (USA, Kanada), francouzském Saint-Tropez, Rakousku, řeckém Korfu, nebo exotické Indii. Přejeme šťastnou cestu. Nestihli jste zájezd v létě? Není problém, jsou tu také zlevněné last minute zájezdy.